Práca s PowerPointom vie byť jednoduchá, ale aj komplikovaná. V tomto článku sa dozviete 3 nastavenia, vďaka ktorým sa trápenia zbavíte. Určite potešia aj nejedného skúseného užívateľa PowerPointu.
V závere článku nájdete ešte jeden bonus s nastavením naviac.
1.Prezentovanie v okne
Každý, kto sa pripravuje na prezentovanie, si aj všetko precvičuje. Niekomu stačí raz, niekto si celú prezentáciu prejde stokrát. Väčšinou však v režime prezentovania na celú obrazovku.
Keď je prezentácia dlhá a potrebujete popri tom stíhať aj inú prácu, je potrebné prezentáciu ukončiť a potom zasa spustiť. Týchto zbytočných komplikácií sa zbavíte nastavením spúšťania prezentácie v okne.
Na karte Prezentácia zvoľte ikonu Nastaviť prezentáciu.
V otvorenom okne vyberte možnosť Prezeraná jednotlivcom (v okne).
Takto nastavená prezentácia sa nebude spúšťať v režime celej obrazovky, ale v okne, ktoré bude možné kedykoľvek minimalizovať klasickými „windowsáckymi“ ikonami vpravo hore. Zobrazovať sa budú aj všetky nastavené animácie a prechody medzi snímkami.
Nezabudnite pred samotným prezentovaním túto možnosť znovu nastaviť na Prezentovaná lektorom (na celej obrazovke).
2.Zobrazenie pre prezentujúceho
Okno s poznámkami môžete využiť namiesto pomocných papierov, ktoré by ste držali v rukách počas prezentovania. Bude to pôsobiť profesionálnejšie.
Okno s poznámkami nájdete pod každou snímkou v pracovnom režime. Sem si môžete napísať to, čo chcete k danej snímke povedať.
Samotnú prezentáciu potom spustite v režime pre prezentujúceho. Na karte Prezentácia zaškrtnite políčko Použiť zobrazenie pre prezentujúceho.
V niektorých prípadoch sa môže zobraziť hlásenie Windowsu. Je potrebné nastaviť rozlíšenie obrazovky na Rozšírené. Napr. kliknite na pracovnú plochu pravým tlačidlom myši a zvoľte Prispôsobiť. Postup sa však môže líšiť od verzie Windowsu, ktorú používate.
Pri samotnom prezentovaní potom máte pred sebou miniatúry snímok a vaše poznámky, ktoré môžete čítať a pôsobiť tak profesionálnejšie.
Okrem toho vidíte aj hodiny a čas, ktorý venujete zobrazenej snímke, a celkový čas prezentovania. Sú tu aj ďalšie možnosti – vidíte, aká snímka nasleduje, môžete vybrané snímky preskočiť alebo sa k niektorým vrátiť jednoduchým kliknutím na požadovanú snímku.
Vaše publikum vidí iba snímku, ale vy máte k dispozícii more možností.
3.Prezentovanie bez animácie
Nie je nič horšie, ako prezentácia „preplácaná“ efektami. Text priletí, trikrát sa otočí a k tomu ešte zabliká…
Ak sa k vám takáto prezentácia dostane a nechce sa vám rušiť všetky efekty manuálne, spustite si prezentáciu bez animácií.
Rovnako ako v prvom bode kliknite na ikonu Nastaviť prezentáciu na karte Prezentácia. V otvorenom okne zaškrtnite možnosť Prezentovať bez animácie. A je vybavené, animácie vás viac nebudú zdržiavať.
Bonus na záver
Niekedy pri tvorbe prezentácie vkladáme aj snímky, ktoré potom nechceme prezentovať. Ak tieto snímky nechcete ani vymazať, tak ich jednoducho skryte.
Pravým tlačidlom myši kliknite na miniatúru snímky a v ponuke zvoľte možnosť Skryť snímku. Číslo danej snímky bude prečiarknuté a snímka sa nebude prezentovať. V pracovnom režime ju stále vidíte a môžete ju aj upravovať.
Rovnakým spôsobom cez pravé tlačidlo myši ju znovu odkryjete.
MS PowerPoint je veľkým pomocníkom pri tvorbe prezentácií. Ďalšie možnosti, ktorými si môžete zjednodušiť prácu, sa dozviete v našich kurzoch MS PowerPoint – základy a MS PowerPoint – pokročilý. Viac o kurzoch a ich osnovy si môžete prečítať kliknutím na tento odkaz, alebo nám napíšte na lapis@lapis.sk.