5 mýtov o IT bezpečnosti

Keď vám ukradnú peňaženku, poriadne vás to nahnevá. Čo však taký dátum narodenia alebo bydlisko?

Keď ide o ochranu informácii je tu veľa mýtov, ktoré sme mohli počuť alebo ich máme vžité. Často sa hovorí o prípadoch, kedy veľké spoločnosti čelia útokom na ich bezpečnosť. Podobne však môžeme prísť o peniaze, osobné údaje, či dôveru klientov aj my. Pripravili sme dnes pre vás 5 mýtov o IT bezpečnosti, ktorým sa oplatí prestať veriť.

Mýtus č. 1: Mne sa to stať nemôže

Toto je asi najnebezpečnejší mýtus. Vo vašom počítači možno nemáte uložené čísla účtov, platobných kariet alebo heslá k internet bankingu. Stačí však, ak ste niekedy platili online alebo písali mail s akýmikoľvek údajmi. Pri nedostatočnej ochrane počítača ste takto mohli poskytnúť množstvo osobných údajov, ktoré sa dajú zneužiť.

Keď ide o podnikanie, existuje toľko iných významných spoločností… Prečo by sa mali hackeri zamerať na mňa? Malé spoločnosti majú menej peňazí a zdrojov a preto sa môžu zdať takéto útoky nepochopiteľné. Pravdou však je, že každá firma je potenciálnym cieľom bez ohľadu na jej veľkosť. V skutočnosti malé a stredné podniky môžu byť ešte lákavejším cieľom, pretože hackeri sú si vedomí, že nemajú rovnaké zdroje na prevenciu a ochranu ako veľké spoločnosti. Zároveň sami zamestnanci môžu spoločnosť vystavovať nebezpečenstvu.

Mýtus č. 2: V inkognito režime v prehliadači surfujem na internete anonymne

Možnosť surfovať na internete „anonymne“ ponúkajú napríklad prehliadač Chrome alebo Safari. Nejaký zásadný rozdiel od bežného prehliadania však v ňom nehľadajte. Jediným rozdielom je, že sa prehliadané stránky nezapisujú do histórie a neukladajú sa prihlasovacie údaje. Inak všetci, ktorí majú prístup k vašim údajom v bežnom prehliadaní ich vidia aj v súkromnom móde. Tento spôsob už vôbec nenahrádza antivírusový softvér.

Mýtus č. 3: Ak neotváram emailové prílohy, nič mi nehrozí

Musíme priznať, že obrovské množstvo vírusov a škodlivého softvéru sa šíri práve cez emaily. Treba si dávať pozor hlavne na podozrivé mailové prílohy. Ohroziť zdravie vášho počítača môžu aj kliknutia na nevinne vyzerajúce linky, ktoré sú súčasťou textovej časti emailu. Tie sa môžu šíriť aj od odosieľateľov, ktorým veríte. Aj na facebooku sa z času na čas objavujú podobné „aplikácie“, ktoré z vášho účtu naposielajú priateľom správy, aby niekde klikli a podporili vás v súťaži.

Mýtus č. 4: Silné heslo ma ochráni na 100 %

Aspoň jedno veľké písmeno, číslica, daný počet znakov… silné heslo môže poslúžiť lepšie pri ochrane vašich údajov alebo dát vašej spoločnosti, nič však nezaručuje. Práve táto nezvyčajnosť v následnosti znakov a pravidelnosť ich opakovania môže byť pre keyloggerov znamenie, že našli vaše heslo. Tí skúsení dokážu reálne čítať každý váš pohyb na klávesnici a ohrozené tak môžu byť práve vaše účty, ktoré tieto šifry mali chrániť.

Mýtus č. 5: Bezpečnosť je len záležitosťou IT oddelenia

Aj keď je pravda, že IT pracovníci budú lepšie zvládať väčšinu povinností spojených s kybernetickou bezpečnosťou, neznamená to, že zvyšok spoločnosti je z obliga. Ako už bolo spomenuté, správanie zamestnancov môže zvyšovať bezpečnostné riziká. Či už zabudnutím notebooku na letisku alebo usb kľúča s dôvernými informáciami vo vlaku. To môže byť reálnejšie ako plánovaný kyber-útok konkurencie.

Niektorí odborníci ešte pridávajú ďalší mýtus, že každý má právo na digitálne súkromie.

Je to trochu kontroverzné tvrdenie. Ak si však niekto necení svoje súkromie tak, že nie je ochotný investovať žiadnu energiu alebo peniaze do jeho ochrany, tvrdia títo ľudia, že právo na digitálne súkromie jednoducho nemá.

Tak či onak, útoky sa môžu a budú naďalej diať. Vy a vaša organizácia budete v lepšej pozícii, ak budete pripravení. V dnešnom prostredí rýchla reakcia a obnova môže znamenať rozdiel medzi ďalším rastom a katastrofou.

Svoje osobné údaje ochráňte kvalitným antivírom. A pre správcov serverov máme okrem kurzov pre administráciu systému a sieťové služby aj školenia o bezpečnosti.