Ako sa pripraviť na počítačový online kurz

Online kurzy sú v poslednej dobe nutnou náhradou klasických kurzov. Mnohí s nimi už majú veľké skúsenosti, no nájdu sa aj takí, pre ktorých sú stále stresujúce.

V článku by sme vám radi priblížili niekoľko užitočných tipov, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na počítačový online kurz a efektívne zvládnuť jeho priebeh.

a) Mikrofón a kamera

Funkčný mikrofón je pri online kurze nevyhnutnosťou. Mnohé programy ponúkajú aj chat („čet“), ale takáto komunikácia počas kurzu veľmi zdržuje. Viacerí lektori i účastníci s mikrofónmi bývajú proti chatu, pretože sa prichádza o čas a nemusí sa stihnúť plánovaný obsah školenia.

Kamera pre priebeh kurzu až taká dôležitá nie je, je skôr záležitosťou slušnosti, aspoň na začiatku, kedy sa zoznamujete s lektorom a ostatnými účastníkmi, a počas diskusie.

Vyskúšajte si funkčnosť mikrofónu a kamery aspoň dva dni pred školením. V prípade, že by niečo nefungovalo, máte dostatok času tento problém vyriešiť alebo osloviť niekoho, kto vám pomôže ich spojazdniť.

Ak si ich nevyskúšate a vyskytne sa problém na začiatku kurzu, spôsobí to zdržanie. Aby neboli ostatní účastníci ukrátení o čas, tak začnú bez vás. Vám tak ujdú dôležité informácie, čo potom môže spôsobovať problémy počas celého kurzu.

b) Tiché miesto

Zdá sa to ako samozrejmosť, že si účastník školenia vyberie miesto, kde nebude nikým rušený, ale často sa stretávame s tým, že sa v pozadí prekrikujú deti alebo sú hlučné domáce zvieratá. Najvhodnejšie je si vybrať miestnosť, ktorú nebudú potrebovať ostatní členovia domácnosti.

Upozornite ich, že sa potrebujete sústrediť. Akékoľvek vyrušovanie môže mať negatívny dopad na efektivitu školenia.

Ak ste v práci a nemáte vlastnú kanceláriu, tak je vhodné využiť zasadačku. Stáva sa, že účastníci prosia lektora o zopakovanie posledných viet, lebo nepočuli kvôli telefonujúcemu kolegovi. Aj naopak, školenie môže vyrušovať vašich kolegov, ktorí by sa radi sústredili na prácu.

Zasadačka je najlepším riešením aj v prípade, ak sa školenia zúčastnia viacerí naraz. Má to viac výhod, napríklad môžete využiť aj dataprojektor alebo veľkú obrazovku a máte pri sebe kolegov, s ktorými si v prípade potreby pomôžete.

Ak nemáte vlastnú kanceláriu a nie je možné využiť zasadačku, tak odporúčame použiť slúchadlá. Žiadne zvuky z okolia vás nebudú vyrušovať.

c) Reproduktory alebo slúchadlá

Reproduktory alebo slúchadlá sú veľmi dôležité.

Ak vám nebude fungovať mikrofón, tak sa školenia zúčastniť môžete, ale nemôžete sa zapájať a klásť prípadné otázky. Avšak ak nepôjde zvuk, tak nebudete počuť lektora a kurz pre vás tým pádom skončil.

Naši lektori sa už stretli aj s takýmto problémom. Preto odporúčame aspoň dva dni pred kurzom vyskúšať reproduktory na zariadení, ktoré chcete počas kurzu použiť. Ak by s nimi bol problém, máte dostatok času na to, aby ste problém vyriešili. Napríklad si môžete zaobstarať/požičať externé reproduktory alebo slúchadlá. Alebo ak máte možnosť, využiť iný notebook.

d) Dva monitory

Predchádzajúce uvedené body sú pre mnohých samozrejmosťou, ale tento až tak nie.

Dva monitory sú naozaj výborným pomocníkom. Využiť môžete aj televízor, avšak je potrebné si zaobstarať kábel, ktorým ho pripojíte k notebooku alebo počítaču.

Na jednej obrazovke môžete sledovať lektora a na druhej si to skúšať. Netreba preklikávať z programu do programu, ale máte všetko pekne pred sebou.

Často sa stretávame s tým, že si ľudia rozdelia monitor na dve časti. To je vhodné v prípade, keď máte veľký monitor. Pri malých monitoroch je to skôr na škodu, pretože je všetko malé a nič poriadne nevidíte.

Najvhodnejšie je nastavenie „Rozšírenie obrazovky“. Ak sa automaticky po pripojení nerozšíri pracovná plocha, nastavíte si to jednoducho pomocou nasledujúceho postupu (uvedený postup platí pre Windows 10, v ostatných je veľmi podobný):

  1. kliknite pravým tlačidlom myši na pracovnú plochu a zvoľte voľbu „Nastavenie obrazovky“,
  • v otvorenom okne narolujte do časti „Viac obrazoviek“ a vyberte voľbu „Rozšíriť tieto obrazovky“,
  • zobrazí sa otázka, či chcete zachovať zmeny – potvrďte kliknutím na „Zachovať zmeny“,
  • kliknutím na krížik vpravo hore zatvorte okno,
  • na jednej obrazovke si zobrazte okno, v ktorom prebieha kurz,
  • na druhej obrazovke si otvorte program, v ktorom si budete precvičovať preberanú problematiku.

Keď budete druhý monitor (televízor) odpájať, nie je nutné robiť úpravy v nastaveniach obrazovky.

e) Všetko na jednom zariadení

Niekedy to účastníci vyriešia tak, že sa na kurz pripoja na jednom notebooku, telefóne alebo tablete a program, v ktorom pracujú, si otvoria na druhom. Toto nie je vhodným riešením, pretože ak niečo nefunguje, tak sa lektor nemôže „pozrieť“ na váš monitor.

Preto odporúčame nepoužívať dve zariadenia.

Keď ste pripojený na jednom, tak v prípade potreby môžete zdieľať svoju obrazovku s lektorom, ktorý tak ľahšie zistí, kde je problém.

f) Internetové pripojenie

Posledný bod by sme snáď ani nemuseli uvádzať, pretože bez internetu by online školenie vôbec nemohlo prebiehať. Avšak dôležitejšie ako samotný internet je jeho stabilita a rýchlosť.

V niektorých oblastiach môže problémy narobiť aj počasie. Lektori sa už neraz stretli s tým, že účastníkom vypadol internet počas búrky.

Ak máte kurz absolvovať v domácom prostredí, ale doma nemáte stabilné pripojenie, odporúčame poradiť sa so zamestnávateľom a zúčastniť sa kurzu v práci. Prípadne si nájdite vhodné miesto, kde problém s pripojením nie je.

Uvedené body vyplývajú z našich skúseností. Ak ste sa v praxi stretli s nejakým iným problémom alebo odporúčaním, ktoré tu nie je uvedené, poteší nás, keď nám napíšete na lapis@lapis.sk.

Ak by ste sa radi zúčastnili online školenia s našimi lektormi, navštívte našu stránku www.lapis.sk, kde nájdete celú ponuku našich kurzov, alebo nám napíšte na lapis@lapis.sk a radi s vami preberieme vaše predstavy a požiadavky.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité výhradne pre účely spracovania Vášho komentára. Zásady spracovania osobných údajov.