Android vs. iPhone

Smartfóny sa stali neodmysliteľnou šúčasťou každodenného života väčšiny populácie.

Vyberáte si medzi iPhone a Andoidom? Každý má svoje klady aj zápory.

Najväčšími hráčmi na trhu operačných systémov smartfónov sú nepochybne Android a iOS(Apple). Tieto konkurenčné platformy spolu bojujú už niekoľko rokov. Windows a BlackBerry si delia zvyšky trhu. Snaha o dohnanie konkurencie spôsobuje, že funkciu, kvôli ktorej ste si kúpili svoj smartfón pred rokom má už pravdepodobne zakomponovanú vo svojom zariadení aj konkurencia. Tak to bolo aj s iPhonom 5S, pri ktorom zaujal najmä výkonný skener odtlačkov prstov. Dnes už nájdeme rovnako spoľahlivý systém aj na zariadeniach Android.

Priority vám vyberú operačný systém. Čo môžeme čakať od iPhonu a Androidu?

iPhone

  • rýchle aktualizácie
  • spoľahlivý fotoaparát
  • menší, no kvalitnejší displej
  • skvelá vyladenosť medzi HW a SW

Android

  • dlhá životnosť batérie
  • bohatšie nástroje na prispôsobenie
  • nižšia cena
  • dostupnejšie zariadenie

Ak ste sa ešte stále nerozhodli, dôležité môže byť najmä prispôsobenie. Pokiaľ si vezmete do ruky 10 iPhonov, 9 z nich bude z pohľadu operačného systému vyzerať rovnako. V prípade Androidu je to inak. Ak sa vám nepáči ako „zvnútra“ vyzerá váš smartfón, stačí napísať do Google Play: Launcher a okamžite máte na výber z desiatok spúšťačov, ktoré vašu obrazovku zmenia tak, aby sa vám príjemne pracovalo.

Fanúšikovia iOS by sa zas mohli ohradiť, že oni preferujú radšej čistejší, rýchlejší a bezpečnejší systém, pretože Android práve kvôli tomuto seká a padá. Toto však vo väčšine prípadov platilo iba pri lacných modeloch.

Výhodou iOS však určite je bezpečnosť z pohľadu informácií, ktoré o vás Google a Apple získava. Žiadne informácie získané napríklad od Siri neputujú do Applu, takže si môžete byť istí, že sú viac menej v bezpečí. To sa o Google povedať nedá. Keďže Android je zadarmo, peniaze odniekiaľ prichádzať musia.

Testovanie iPhone a Androidu v 15 základných úlohách o 1 bod vyhral Android. Stále však platí, že každému vyhovuje niečo iné a má aj iné požiadavky od svojho telefónu.

Pre každého je dôležitý iný prvok zariadenia. Dokonalý smartfón neexistuje, a tak si každý musí vybrať to, čo je preňho k dokonalému smartfónu najbližšie.

Dajte nám vedieť, ktorý systém radšej používate vy a prečo u vás zvíťazil.