Podiel, kumulatívne počty alebo poradie v kontingenčných tabuľkách

Kontingenčné (pivotné) tabuľky patria k najpoužívanejším nástrojom Excelu. Výpočty v nich (sumy, primery atď.) je možné zobraziť aj ako podiel na celku, rozdiel medzi obdobiami, prípadne kumulatívny výpočet a pod.

V tabuľke vidíte zobrazený podiel jednotlivých kategórií na celkovom zisku.

Obdobne sa dá zobraziť aj kumulatívna hodnota, prípadne rozdiel medzi časovými obdobiami a podobne.

Postup nastavenia zobrazenia výpočtu je obdobný ako pri zmene funkcie pre výpočet a tiež ho je možné vykonať viacerými spôsobmi, napríklad:

a) v okne Hodnoty kliknite ľavým tlačidlom myši na pole, ktoré chcete upraviť, a vyberte možnosť Nastavenie poľa hodnoty. Následne vyberte záložku Zobraziť hodnoty ako a v nej zmeňte Žiadny výpočet na vami požadovaný (% z celku, % zo súčtu riadka/stĺpca, rozdiel medzi, kumulatívny a pod.),

b) dvakrát kliknite na hlavičku stĺpca, ktorého výpočet chcete upraviť. V otvorenom okne vyberte záložku Zobraziť hodnoty ako a v nej zmeňte Žiadny výpočet na vami požadovaný,

c) pravým tlačidlom myši kliknite do stĺpca v KT, ktorého výpočet chcete upraviť, a v ponuke Zhrnúť hodnoty podľa zvoľte požadované zobrazenie.

Zobrazenie hodnôt inak vám ušetrí množstvo času stráveného zadávaním vzorcov.

Ak pracujete s kontingenčnými tabuľkami a chcete poznať ich ďalšie pokročilejšie možnosti, pozývame vás na kurz Kontingenčné tabuľky a analýzy údajov. Viac o tomto kurze si prečítajte kliknutím na tento odkaz, alebo nám napíšte na lapis@lapis.sk. Radi vám zodpovieme vaše otázky.


Autor: Ing. Zuzana Pogranová, PhD.

Kontakt: lapis@lapis.sk