Ktorý programovací jazyk má budúcnosť?

Nie nadarmo sa hovorí:

„Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.”

Toto platí aj v programovacom svete.

Na internete sme medzi používateľmi spravili malý prieskum a zisťovali sme, ktorý programovací jazyk používajú najradšej, a ktorý podľa nich má budúcnosť. Vybrali sme pre vás pár tých najpoužívanejších:

Java

Java je nepochybne jedným z najpopulárnejších jazykov pre budovanie moderných webových aplikácií. Hlavnou výhodou Javy je jej platformová nezávislosť a bezpečnosť. Dá sa dobre využiť pre programovanie mobilných aplikácií. Je základom pri vývoji aplikácií pre Android, čo z tohto jazyka robí favorita mnohých programátorov.

Python

Python je často vyhlasovaný za jazyk najjednoduchší na naučenie kvôli jeho jednoduchej a priamočiarej syntaxi. Dajú sa v ňom robiť webové aplikácie, užívateľské rozhranie aj analýza dát. V amerických školách je to najbežnejšie využívaný programovací jazyk. Sú v ňom postavené napríklad Pinterest a Instagram.

JavaScript

Napriek podobnosti mena Java a JavaScript spolu nesúvisia. Ich podobnosť je iba v syntaxi založenej na spoločnom predkovi – jazyku C. JavaScript sa využíva najmä na kontrolu údajov z dotazníkov, či na zvýšenie interaktivity pavučinových stránok. Je všadeprítomný na webe. Vďaka nemu sa statické stránky môžu stať interaktívnymi a zaujímavejšími.

C++

Zachováva si prenosnosť, efektívnosť jazyka C, pričom ponúka výhody objektovo orientovaných jazykov. Používa ho vyše 95% engine-ov počítačových hier. Využíva sa na zvyšovanie výkonu hardvérovo akcelerovaných hier a aplikácií.

C#

Syntakticky je podobný jazyku Java. Ak ste dobrý v Jave, pravdepodobne budete rýchlo schopný preskočiť aj na C#. Ak chcete robiť Microsoft aplikácie, je to tá správna voľba.

Programovacích jazykov je množstvo. Na otázku: „Ktorý programovací jazyk má budúcnosť?“ neexistuje univerzálna odpoveď.

Či už tomu veríte alebo nie, vo všetkých jazykoch je možné napísať to isté. V niektorých sa iba určité veci píšu jednoduchšie. Záleží aj na vašich znalostiach, zručnosti a preferenciách.

Najlepším programovacím jazykom teraz a aj do budúcnosti je teda ten, ktorý je vám najbližší a dokážete v ňom produktívne pracovať . 🙂

Napíšte nám a poradíme vám s výberom vhodného programovacieho jazyka a na školení vám poskytneme aj úvodné vedomosti. Ako jeden z najpoužívanejších a najvšestrannejších jazykov odporúčame najmä Javu.

Želáme vám veľa programátorských úspechov!