Prečo sa vzdelávať v IT? Pretože trendy a požiadavky trhu sú rýchlejšie ako vy…

Prečo sa vzdelávať v IT? Pretože trendy a požiadavky trhu sú rýchlejšie ako vy…

Nie je čas hrať sa na džentlmenov. Je čas pozrieť sa technológiám zoči voči a prekročiť zónu svojho pohodlia. Kto nestihne zareagovať na rýchlo sa meniaci trh IT, príde nielen o príležitosť, ale aj o svoju prácu a svoj vlastný biznis. Preto sme našli niekoľko mýtov o vzdelávaní, ktoré sme v priebehu pár minút roztrieštili na malé kúsky. Poďte sa na ne pozrieť spolu s nami.

Keď sa ktoréhokoľvek lektora, učiteľa či podnikateľa opýtate prečo sa vzdelávať, dostanete v celku jednoznačnú odpoveď. Pretože vzdelanie je najlepšou investíciou vašej budúcnosti. Čím viac viete, tým viac dokážete. Čím viac dokážete, tým viac ocenenia dostanete.

Kedysi bolo najžiadanejšou zručnosťou vedieť písať. Nepochybne tak môže byť aj dnes. Skúste sa však zamyslieť nad tým, kedy ste naposledy ručne písali list. A porovnajte si to s intenzitou, s akou zapínate Gmail či Word.

Mýtus č. 1: Viem robiť na počítači

Poznáte najčastejší argument, prečo už nie je potrebné učiť sa nové veci? Pretože na počítači vie robiť predsa každý. Avšak je rozdiel vedieť ho zapnúť a dokázať na ňom zrealizovať operácie,  ktoré chce po vás šéf alebo klient. A samozrejme pri tom vyžaduje samostatnosť a rýchlosť. Dnes už nestačí vedieť sa orientovať len na počítači, ale vedieť používať všetky nové technológie, programy a nástroje.

Mýtus č. 2: Naučím sa to sám!

V tom lepšom prípade existuje skupina ľudí, ktorá si už uvedomuje dôležitosť vzdelávania, no presadzuje názor, že najlepšie je učiť sa sám. Samozrejme aj to je vítaná forma osvojenia si nových poznatkov. Avšak čas a kvalita hrá v tomto prípade proti vám. Ak sa učíte pracovať v grafickom programe alebo v exceli, bude vám to trvať niekoľko týždňov či dokonca mesiacov. Stratíte čas a v tom horšom prípade aj nervy.

Mýtus č. 3: Zatiaľ školenie nepotrebujem

Absolvujem ho, keď to budem potrebovať. Poznáte niekoho, na koho tento popis sedí? Možno je to váš kolega alebo ste to vy sami. Ak pôsobíte ako freelancer, určite nám dáte za pravdu, že každá nová zručnosť či nové know how zvyšuje vašu hodnotu na trhu. Dáva vám množstvo argumentov, ktoré vám pomôžu presadiť sa. Rozšíriť si portfólio svojich znalostí je rozhodnutie, ktoré ocení každý klient či obchodný partner.

V prípade, že ste zamestnancom alebo šéfom podniku, budete veľmi dobre poznať nasledujúci citát: Tím je taký silný, ako jeho najslabší článok. Opäť sa zamyslite nad osobou, ktorá je vo vašom tíme najslabším ohnivkom. Vidíte teraz potenciál pre rast zručností svojho tímu?

Po niekoľkých minútach sme našli viac ako 20 mýtov o vzdelávaní, ktoré často vyhlasujeme za pravdy a silné argumenty. Náš aj váš čas však nechceme strácať výhovorkami, prečo neinvestovať do vzdelávania, ale ponúknuť vám príležitosť pre rast a očakávané výsledky. Predsa aj vy viete, že programy sa aktualizujú, vývojári prinášajú stále nový softvér a požiadavky trhu sú čoraz náročnejšie.

Svet technológií sa rýchlo mení. Vieme aké dôležité je udržať ľudí na vrchole. Sme Lapis, špecialista na počítačové vzdelávanie.