Symboly – znaky, ktoré nie sú na klávesnici

Každému sa už určite stalo, že potreboval do Outlooku, Wordu, PowerPointu alebo do Excelu vložiť znak, ktorý nie je na slovenskej klávesnici. Príkladom môže byť zavináč. Možností je viacero – vloženie pomocou Symbolov, klávesová skratka CTRL+ALT+V, ASCII kód ALT+64.

Použitie ikony Symbol na karte Vložiť je všeobecne najpoužívanejším spôsobom pre písmená, ktoré nie sú na klávesnici.

Po kliknutí sa zobrazí okno s dvomi záložkami SymbolyŠpeciálne znaky.

Na záložke SymbolyPísme (normálny text) nájdete bežné znaky, ako napríklad @, &, ö, ß a podobne. Kliknite dvakrát na požadovaný znak a automaticky bude vložený do textu.

V tomto okne môžete získať aj ASCII kód. Po kliknutí na symbol vyberte vpravo dolu kód znaku: ASCII (desiatkovo). Zobrazí sa kód, ktorý môžete použiť na vloženie daného znaku.

Napríklad na obrázku vidíte, že zavináč má kód 64. Zavináč tak do textu môžete vložiť klávesovou skratkou ALT+64. Stlačte a držte ALT a potom postupne stláčajte na numerickej klávesnici číslo 6 a 4.

Ak by zobrazený kód nefungoval, tak je potrebné použiť aj jednu alebo dve nuly. Napríklad pri písmene ö sa zobrazí kód 246, ale je potrebné použiť ALT+0246.

 

V okienku Písmo môžete vybrať aj iný typ písma. Zaujímavé sú napríklad typy písma Webdings, Wingdings a Wingdings 2, kde sú rôzne obrázky. Prípadne Wingdings 3 so šípkami. Tieto nemajú ASCII kód.

Najväčšou výhodou ich použitia v texte je, že pri zmene veľkosti písma, alebo pri presúvaní textu, sú jeho súčasťou. Takže sa zväčšujú a presúvajú spolu s textom. Toto neplatí, keď šípku vložíte ako tvar.

Ďalšou možnosťou, ako vložiť niektoré symboly, je klávesová skratka. Je potrebné mať nastavenú slovenskú klávesnicu a napríklad @ vložíte pomocou CTRL+ALT+V (alebo AltGr+V). Takmer za každým písmenom sa pri súčasnom stlačení kombinácie CTRL+ALT „skrýva“ nejaký znak.

Máte záujem dozvedieť sa viac o práci s Outlookom, Wordom, Excelom alebo PowerPointom? Pozrite si našu aktuálnu ponuku školení kliknutím na tento odkaz alebo nám napíšte na lapis@lapis.sk a pripravíme vám školenie podľa vašich predstáv.


Autor: Ing. Zuzana Pogranová, PhD.

Kontakt: lapis@lapis.sk