Tri tipy pre skrotenie Wordu

Vraj pracovať s Wordom je veľmi jednoduché. Áno, ale iba v prípade, keď vytvárate jednoduché a krátke dokumenty. Ak je potrebné upravovať rozsiahly dokument, ktorý vytvoril niekto iný, alebo keď sú časti nakopírovaní z rôznych zdrojov, tak to môže dať poriadne zabrať.

V tomto článku vám predstavíme 3 jednoduché triky, vďka ktorým si prácu uľahčíte.

1. Skryté znaky

Niekedy môžete mať pocit, že si ten Word robí, čo chce. Texty skáču kade-tade, naťahujú sa riadky, odseky skáču na ďalšiu stranu a podobne.

Najčastejším problémom bývajú neviditeľné znaky, napríklad medzera, tabulátor, zlom strany atď. Skryté znaky nevidíme a ani sa netlačia. Vo Worde si ich však môžete zobraziť pomocou ikony Zobraziť všetko na karte Domov.

Uvidíte, že tabulátor je ako šípka, medzera je bodka, pevná medzera je krúžok atď. Uvidíte aj, kde máte viac medzier za sebou namiesto jednej. Takto si dokážete text jednoduchšie upraviť, keď vidíte, čo všetko tam je nastavené. Skryté znaky znovu „skryjete“ kliknutím na tú istú ikonu.

Hlavným cieľom kurzu Word pre pokročilých je naučiť absolventov efektívne a rýchlo pracovať s rozsiahlymi dokumentmi, zabezpečiť ich jednotný vzhľad, vkladať rozličné objekty do textu, používať dostupné nástroje Wordu, zabezpečiť ochranu informácií a automatizovať činnosti, súvisiace s tvorbou dokumentov.

Požadované sú minimálne znalosti na úrovni kurzov MS Windows základy a Word základy a mierne pokročilý.

2. Kopírovať formát

V prípade, že už máte nejaký text naformátovaný (napr. typ a veľkosť písma, zarovnanie odseku, nastavenie medzier pred a za odsekom) a chcete, aby tak isto vyzerali aj iné odseky, použite „metličku“ na kopírovanie formátu.

Postup je jednoduchý. Vyznačte text, ktorý je podľa vašich predstáv, na karte Domov kliknite na ikonu Kopírovať formát (má tvar štetca) a vyznačte text, na ktorý chcete formát aplikovať.

3. Tabulátory

Častým riešením, keď niekto potrebuje posunúť text od okraja, je stláčať medzerník až kým sa nedostaneme na požadované miesto. Nie je na tom nič hrozné, pokým nechcete zväčšiť alebo zmenšiť písmo alebo zmeniť okraje strany. Vtedy už začína stúpať tlak.

Namiesto dvadsiatich medzier použite tabulátor. Viacnásobným stláčaním tabulátora sa dostanete oveľa ďalej ako stláčaním medzerníka.

Použiť môžete aj zarážky tabulátora. Nájdete ich vľavo hore nad zvislým pravítkom.

Klikaním na zarážku tabulátora sa mení jej tvar: ľavá, stredná, pravá, desatinná, zarážka zvislej čiary, prvého riadka a opakovaná zarážka. Klikajte pokým sa nezobrazí požadovaná zarážka.

Zarážku nastavíte tak, že kliknete na pravítko tam, kde chcete, aby bola a po stlačení tabulátora sa kurzor presunie presne na dané miesto.

Práca so zarážkami tabulátora sa na prvý pohľad môže zdať zložitá, ale vôbec nie je. Pomocou nich si jednoducho vytvoríte cenníky, zoznamy, môžete nastavovať aj vodiace čiary a podobne. Všetko bude pekne pod sebou zarovnané,  koniec vlnovkám.

Word ponúka mnoho nástrojov, vďaka ktorým si môžete uľahčiť prácu a ušetriť veľa času. Ako s nimi pracovať, sa môžete dozvedieť na našich kurzoch venovaným Wordu: začiatočníkom je určený „Word – základy“, pre pokročilejších je „Word – mierne pokročilý“ prípadne „Word pre pokročilých“. V ponuke nájdete aj „Word – hromadná korešpondencia“ alebo vám môžeme ušiť kurz na mieru podľa vašich predstáv.